Hodowla kotów egzotycznych

O hodowli

 

Witamy bardzo ciepło w hodowli Soft Pompon, zapraszamy do naszego kociego i rozmruczonego świata. Nasza hodowla zarejestrowana jest w Elitarnym Klubie Kota Rasowego, pod patronatem Felis Polonia.

 

na zdjęciu PL*Soft Pompon DIVINE DASSIO (fot. Animal Foto Studio- Kamil Czyżewski) 

 

Soft Pompon*PL mała i młoda hodowla kotów egzotycznych

 W październiku 2015 roku kupiliśmy naszego pierwszego kota egzotycznego o imieniu Yum Yum. Szukaliśmy koniecznie kocura rudego ze srebrem. Mieliśmy już poukładany w głowie plan na hodowanie rasy egzotycznej z naciskiem na kolor rudy. Wyboru w rudościach w tym okresie nie było dużo. Kilka dostępnych rudych kotów za granicą było po prostu słabe w typie. Przyszedł taki dzień, że znaleźliśmy Jumisia i nasze serce zabiło szybciej. Od razu wiedzieliśmy, że ten kot jest dla nas. Byliśmy skłonni kupić go bez względu na warunki, czy do hodowli czy na kolana musiał być NASZ. To miłość od pierwszego wejrzenia. Nasz rudy Garfild szybko załapał kontakt z psem. Koteczka dla niego pojawiła się szybko, nad zakupem szylkreci zastanawialiśmy się zanim przybył rudzielec. Mieliśmy na oku kilka typów. Szukaliśmy arlekinki i najlepiej szylkretki, dzięki której w naszej hodowli miały się rodzić bikolory. Koty dobieraliśmy tak, aby rodziły nam się bikolory o umaszczeniu rudym. Do dziś z tej pary mamy za każdym razem inny miot, ale rodzą nam się zaplanowane bikolory tak jak obiecała nam Lesja- pierwsza kocia mama Nikolette. Dziękujemy za wsparcie. Pomogłaś nam spełnić marzenia ♥  I tak to wszystko się zaczęło ♥ Uwielbiamy rudy kolor kota egzotycznego, kochamy szylkretki i mamy słabość do arlekinek, zwłaszcza szylkretowych ♥♥. W hodowli Soft Pompon*PL rodzą się koty z rysunkiem klasycznie pręgowanym, cętkowanym oraz pojawiają się kocięta srebrne. Nie planujemy w hodowli kotów białych, oraz nie myślimy o zostawieniu kotów perskich, które mogłyby stanąć do ringu wystawowego, nie myślimy też na chwilę obecną o poszerzeniu hodowli o dorosłe koty perskie, jednak jest u nas szansa na pojawienie się kociąt perskich po naszych egzotykach. 

 

na zdjęciu CH PL*Hello sweety YUM YUMimg_8036

Pochodzenie, czyli skąd się wziął pluszowy miś? 

Kot egzotyczny krótkowłosy powstał w wyniku starannej i selektywnej hodowli w Ameryce przy użyciu najlepszych w typie kotów amerykańskich krótkowłosych oraz najlepszych kotów perskich długowłosych. Celem było stworzenie kota, który wyglądałby jak perski pod każdym względem z wyjątkiem futra. Ostatecznym rezultatem był kot o takich samych cechach i osobowości jak perski ale pokryty krótkim, gęstym, pluszkowym i łatwym w pielęgnacji płaszczem. Kot egzotyczny pierwszy raz pojawił się w latach sześćdziesiątych i stał się bardzo popularnym kotem. Do dziś ma wielu fanów a najsłynniejszym kotem egzotycznym w historii stał się Garfield z kreskówki, który uwielbiał lazanię i wygody. 

 

 

na zdjęciu CH Venetian Mask Turquoise (fot. Animal Foto Studio- Kamil Czyżewski)

Egzotyczny czyli jaki?

Egzotyki to koty średniej wielkości. Kocury osiągają wagę od 3 do ponad 5 kg, kotki od 3 do 4 kg. Oczywiście zdarzają się wyjątki. To silnie zbudowane koty, które przypominają misie. Cecha, która jako pierwsza rzuca się w oczy to masywna głowa, z szeroką czaszką, silnym podbródkiem, dużymi okrągłymi oczami, które powinny być w jednej linii, nie powinny być pochylone. Uszy im szerzej rozstawione tym lepsze, powinny być małe i zaokrąglone. Ciało pluszowego misia ma zwartą, krótką, ale szeroką budowę, z szeroką klatką piersiową i masywnymi ramionami. Łapki są mocne, grube. Egzotyk ma też pełne policzki oraz grubą i krótką szyję. Ogólnie całe ciało jest mocne, krępe, misiowate z krótkim ogonem. Wygląd egzotyka dopełnia pluszowe, gęste, miękkie futro z grubym podszerstkiem. Koty egzotyczne mają różne pyszczki. Exo widziany na ringu wystawowym będzie miał płaską buźkę. Im bardziej płasko, tym bardziej wciśnięty nos i węższe przegrody nosowe jednak preferencje hodowlane większości hodowców idą w kierunku kotów standardowych a nie tych "staromodnych" gdzie noski umieszczone są "po oczami" i z większą przerwą. Oba typy są dopuszczalene na wystawach, wygląd pyszczka to indywidualna preferencja hodowcy. Kot egzotyczny dożyje 12- 14 lat jeżeli stan zdrowia mu na to pozwoli. 

 

na zdjęciu CH Venetian Mask Nikolette

 

Opieka nad kotem egzotycznym 

Kot egzotycznym bywa zwany "perskim leniwcem", "persem dla leniwych"itd. Jego futro nie wymaga codziennej pielęgnacji. W wyposażeniu przyda się szczoteczka do wyczesywania podszerstka. Podobnie jak w przypadku innych zwierząt z płaskimi pyszczkami, kanały łzowe egzotyków sa skłonne do przepełniania się, ze względu na płaski przewód nosowo- łzowy, który może plamić obszar pod oczami. U kotów exo codziennym obowiązkiem jest oczyszczenie okolicy oczu z zebranej wydzieliny w postaci łez. Najpierw na mokro, po czym do sucha. Na koniec można nanieść puder pielęgnacyjny, który zabiega osadzaniu się łez na futrze. Na temat pielęgnacji okolicy oczu hodowla Soft Pompon wyśle informator po rezerwacji oraz pokaże jak to robić przy odbiorze kociaka. Tutaj sprawdza się powiedzenie "Jak dbasz, tak masz". Pamiętajmy, że kot jest naszą wizytówką. Powinien być czysty, zadbany, nie powinno być sladów łez pod oczami. Cały zabieg trwa chwilę. Każdy zdąży to zrobić zanim zaparzy się poranna kawa 🙂

 

na zdjęciu Soft Pompon*PL CANDY LADYIMG_9268

 

Osobowość egzotyków 

Kot egzotyczny ma delikatną naturę. Jest słodki, pogodny, łagodny i spokojny. Nie jest kotem zdystansowanym, to kot towarzyski, uwielbiający się bawić, bardzo czuły, czasami ciekawski. Bardzo łatwo przystosowuje się do rodziny. Dobrze dogaduje się z dziećmi, które łagodnie go traktują. Pamiętajmy, że kot może nie polubić się z upartym i natarczywym dzieckiem, które nastawione jest na głaskanie i podnoszenie kota 24 h. Zwierzę nie służy do zabawy, zwierzę może towarzyszyć w zabawie. Każdy kot potrzebuje spokoju, wyciszenia, snu i chwili tylko dla siebie. Egzotyki dobrze znoszą obecność psa i innych kotów. Egzotyk to kochający kot kolanowy, który zawsze jest w pobliżu, obok, lub na kolanach. Będzie obserwował nasze codzienne poczynanie i chętnie nam potowarzyszy przy każdej czynności. Osobowość kota egzotycznego jest bardziej żywa i mniej flegmatyczna niż kota perskiego. Są spokojne, dostojne, mają życzliwe usposobienie. Bywa ciekawy świata, bywa zabawny, często niespodziewanie wybuchamy śmiechem w momentach kiedy się tego najmniej spodziewamy. U nas za każdym razem mierzenie metrówką sprawia, że każdy kot momentalnie czuje się wyspany i gotowy na atak 😉 Wyciąganie metalowej metrówki ze szupli "zaprasza" koty do zabawy. Także nic w domu zmierzyć nie można 😉 Egzotyk będzie leniwy, słodki i niezwykle lojalny. Jego dobry charakter czyni go kotem idealnym dla rodzin z dziećmi oraz singli mieszkających w małych mieszkaniach. Drodzy Państwo! Kot egzotyczny lubi się lenić, wylegiwać, bywa z niego czasami zdolny myśliwy ale zdecydowanie częściej wybierze kanapę do spania gdzie zwinie się w kłębek lub wciśnie się w kocie łoże. Czasem posiedzi wygodnie w fotelu, czasem zaatakuje tv podczas meczu 😉 popatrzy i dopilnuje czy jesteś dobrze wykąpany siedząc przy wannie lub pośpi w Waszej ulubionej torbie do laptopa lub na siłownię. Utnie drzemkę na książach, lub przyjdzie się przytulić gdy własnie zasypiasz. Poprosi o śniadanie nad ranem, pomruczy w podzięce. Czasem ułoży się w zaciszym miejscu a czasem przyjdzie na mizianie. Tak ogólnie to nie jest aktywna rasa, ten kot się nie spoci. Nie będzie obrywał firanek w oknach i nie pobuja się na żyrandolach. Egzotyczny pluszowy miś poczuje się dobrze w domu, w którym będzie miał wygody. 

 

na zdjęciu PL*Soft Pompon ENDLESS KISS 

 

 

Cechy behawioralne 

Egzotyk może chętnie i regularnie spać w łożku ze swoim właścicielem ale może zdarzyć się, że w ogóle tego nie zechce. Nie oznacza to, że kot jest zepsuty. Co kot to inne upodobania. Niektórym kotom pasuje spanie na drapaku, nawet wysoko, są osobniki niczym radary, które lubią monitorować z góry "co jest grane" 😉 Kot lubi mieć wszystko na widoku, ale są takie osobniki, które wolą to robić z zacisznego miejsca, albo zamiast puszystego spania wybierze zimną podłogę. Koty egzotyczne mają wysoką potrzebę uczestniczenia w życiu ludzkim, jednak nie zawsze mają ochotę wtulać się w swoich ludzi cały czas. Często spotykamy się ze stereotypem, że kotki są bardziej przytulaśne niż kocury. Z naszych obserwacji wynika, że płeć nie ma znaczenia. O cechy charakteru trzeba pytać hodowcę. Zarówno kocur jak i kotka może być oddanym przyjacielem.  Każdy kot jest trochę inny nawet jeśli jest z tego samego miotu. Egzotyka cieszą najprostsze rzeczy jak zwykłe zabawy piórkiem, wpatrywanie się w krople deszczu płynące po oknach gdy pada deszcz. Można kotu zrobić koci trening za pomocą laserka, podać myszę z kocimiętką (też nie na wszystkie koty działa to zioło), lub puścić po podłodze piłeczkę dla kotów lub taką do tenisa stołowego. Jest bardzo lekka, fajnie się odbija, ucieka kotu z łapek i jest szybka. Nawet dorosły egzotyk przypomina czasem kociaka, można nakłonić go do zabawy nową zabawką interaktywną. Nasze kilkuletnie koteczki chętnie biorą udział w pościgu za laserem lub nową wędką. Egzotysie mają naturę małych kociaków, łatwo zachęcić je do zabawy. Egzotyk jest kotem przyjaznym, najczęściej leniwy ale miewa wybuchy aktywności fizycznej. Metodą prób każdy właściciel szybko zrozumie co lubi jego pupil. 

na zdjęciu CH Venetian Mask Turquoise 

 

 

 

                         

HODOWLA WOLNA OD PKD. FeLV i FIV negatywny.

                         

WordPress Image Gallery Plugin

"Nie ma nic bardziej miękkiego, nic, co dawałoby skórze odczucie większej delikatności i niepowtarzalności, niż ciepłe i falujące kocie futro."

– – Guy de Maupassant – – 

 

Translate »